..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
    ORBITAL MENU
    » Neuroshima
    » Świat
    » Bohater
    » Rozrywka
    POLECAMY

     SZUKAJ
    » Mapa serwisu
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

Karabiny - coś innego niż M16


Czyli różne modele amerykańskich przedwojennych karabinów szturmowych

W przedwojennych Stanach działało wiele firm projektujących i rozprowadzających karabiny. Część była przeznaczona tylko na rynek cywilny, część wykorzystywała policja, niektóre w małych ilościach przyjęli wojskowi. Nie cała armia korzystała z M16/M4. Rynek był przesycony ich klonami, modelami, które tylko przypominały podstawowy karabin US Army oraz całkiem oryginalnymi projektami. Jeszcze większa ilość projektów nigdy nie ujrzała światła dziennego. Jest w czym wybierać, więc jeśli znudziło ci się pukanie z M16 i z jego skróconej wersji, M4 - zapraszam. Wybierz coś sobie, zapłać i jedź postrzelać do gangerów.

Armalite AR-10


Pukawka bardzo podobna do M16, jak pewnie zauważyłeś. Nie jest to na dobrą sprawę klon, powiedziałbym raczej, że jest dziadkiem M16-stki. Został zaprojektowany przez inżyniera nazwiskiem Eugene Stoner (zapamiętaj to nazwisko, jeszcze się będzie przewijało) dla Armii Stanów Zjednoczonych, by zastąpić wysłużonego Garanda. Niestety odrzucono go na testach, a w zamian przyjęto T44 (znamy go pod armijnym oznaczeniem M14). Pierwotne wersje są teraz nie do znalezienia (w większych ilościach produkowano go za oceanem, w Europie), dopiero w latach 70-tych lub 80-tych wrócił w odmłodzonej wersji na rynek cywilny (AR-10B) i będziesz spotykał właściwie same takie egzemplarze.

Wersja 'cywilna' była pozbawiona trybu automatycznego, więc nie można za bardzo poszaleć. Jest to właściwie klon M16A2, z tym, że dodano kilka miłych rzeczy – szynę montażową Picatinny, zamiast chwytu transportowego, w paru egzemplarzach przedłużono nieco lufę. No, ale to drobiazgi. Warto zainteresować się wersją AR-10A2, przeznaczoną dla policji – ta już posiada tryb automatyczny, niestety jej egzemplarzy jest dużo mniej, niźli tych w wersji ‘cywilnej’. Jest za to jeszcze jedna rzecz, która odróżnia oba te karabinki od M16A2 i sprawia, że warto taki mieć – wszystkie modele AR-10 są zasilane nabojami .308 Winchester (7.62x51 mm), a więc potężniejszymi niż 5.56.

Kaliber: 7.62 mm
Pocisk: 7.62x51 NATO
Pojemność Magazynka: 20
Reguły Specjalne: Celny

Obrażenia: Ciężkie
Punkty Przebicia: 2
Szybkostrzelność: 2 (tylko AR-10A2)

Wymagana Budowa: 12

Cena: 70 g
Dostępność: 15%

Armalite AR-18


Tak, to znowu Armalite. Ten karabin został zaprojektowany jako tańsza alternatywa dla AR-15/M16, z przeznaczeniem na eksport. Wygląda też bardzo podobnie do M16. Wersji pierwotnej w Stanach już nie znajdziesz, a szkoda, bo konstrukcja była bardzo udana – wzorował się na niej brytyjski Enfield L85, singapurski SAR-80... Nawet Niemcy wykorzystali go do projektowania swojego karabinu – H&K G36. No, ale nie ma, co narzekać – firma Armalite w latach 80-tych ubiegłego wieku jakoś lubiła wskrzeszać stare projekty, odkurzyć je i wypuścić na rynek cywilny. Tak samo jak mamy AR-10B, tak cywilna wersja AR-18 to AR-180B.

Szczerze polecam tę konstrukcję – jest niezawodna, wytrzymała i łatwa w naprawie. Taki klocek, co go ciężko zniszczyć. Nie jest wybredny, jeśli chodzi o amunicję i warunki użytkowania. W sumie to taki amerykański Kałach. Pasują do niego magazynki od M16, wali tą samą amunicją, a kulka poprzez swoją wędrówkę przez długą lufę nabiera porządnej celności. Miła spluwa. Jedyna wada to brak trybu automatycznego, ale w końcu była to wersja cywilna.

Kaliber: 5.56 mm
Pocisk: 5.56x45 NATO
Pojemność Magazynka: 30
Reguły Specjalne: Celny, Niezawodny

Obrażenia: Ciężkie
Punkty Przebicia: 1

Wymagana Budowa: 12

Cena: 75 g
Dostępność: 15 %

Stoner 62/63 Weapon System


A mówiłem, żebyś pana Stonera zapamiętał. Koleś po porażce swojego AR-10 w konfrontacji z M14, zajął się nowym projektem. Tym razem chodziło o zaprojektowanie systemu, który pozwalał z jednej broni uczynić ‘All In One’. To znaczy, że Stoner zaprojektował karabinek szturmowy, który w warunkach polowych szybko można przerobić na karabin wyborowy, karabinek do walk w pomieszczeniach, zmienić mu kaliber (wymiana lufy i zamka), zmodyfikować go na rkm, lub nawet odpowiednik ciężkiego karabinu maszynowego wsparcia plutonu piechoty.

Raczej średnio mu to wyszło – cały zestaw był ciężki i dość skomplikowany, używały go niektóre jednostki specjalne w Wietnamie oraz kilka oddziałków US Navy (też do zadań specjalnych). Wprawdzie wyprodukowano mało zestawów (jakieś 5000), to jednak ze znalezieniem kompletnego nie ma dzisiaj większego problemu – większość leżała sobie równiutko poukładana w magazynach marynarki wojennej, więc zazwyczaj znajduje się całe zestawy.

Jeśli ktoś już nauczy się konwertować tę broń do własnych potrzeb, może ona stać się niezastąpiona – niezawodna, dwa możliwe kalibry, możliwość użycia jako karabin wyborowy, szturmowy, maszynowy wsparcia… Wprawdzie dźwigasz do tego kilka luf, ze dwa zamki, dwójnóg i kilka innych pierdół, ale według mnie się opłaca. Zawsze to wygodniej niż tachać snajperkę, M4 i M60 na garbie…

Kaliber: 5.56, lub 7.62 mm
Pocisk: 5.56x45 NATO lub 7.62x51 NATO
Pojemność Magazynka: 30-nabojowy, lub skrzynka z taśmą
Reguły Specjalne (zależnie od konfiguracji): Niezawodny (po Przeciętnym teście Rusznikarstwa na złożenie broni. Po nie zdanym teście nie ma tej cechy), Celny (z dłuższą lufą), Dobra Amunicja (zawsze), Zasięg zależnie od złożonej konwersji (tabela dla karabinów szturmowych, lub karabinów maszynowych)

Obrażenia: Ciężkie
Punkty Przebicia: 1 (dla 5.56 mm), lub 2 (dla 7.62 mm)
Szybkostrzelność: 2, lub 3

Wymagana Budowa: Od 12, do 14

Cena: 130 g (cały zestaw)
Dostępność: 5%

Robinson Armaments M96 i XCRKolejna pukawka, tym razem nowa, bo zaprojektowana w latach 90-tych XX wieku. Nie, nie ma żadnych elektronicznych bajerów. Jest ładna, wytrzymała, ergonomiczna i… jest zrobiona z ‘modułów’ podobnie jak Stoner Weapon System. Nie produkowali jej jednak wraz z całym zestawem jak Stonera, moduły miały na celu stworzenie specyficznej broni na zamówienie klienta. Łatwo się też ją rozkłada, czyści i naprawia. Możesz naleźć wersje z krótką lufą, z długą, ze składaną kolbą, ze stałą kolbą, dwójnogi - co chcesz.

Znowu, większość pukawek trafiła na rynek cywilny – z tych nie posiejesz serią, ale spoko. Chłopcy z Robinson Armaments pomyśleli też o rynku wojskowym i zrobili wersję M96 RAV2, z przełącznikiem ognia. Tak się rozpędzili, że sprzedawali też model na trzy różne pociski – 5.56x45 NATO, 7.62x39 i 6.8x43. Nie odnieśli dużego sukcesu, ale w całości pokryli wydatki, a broń cieszyła się zaufaniem klientów.

Firma postanowiła udoskonalić M96 – tak powstał RobArm XCR. Ten model był produkowany tylko dla wojskowych; stałe przyrządy celownicze zastąpiła szyna Picatinny, ciągnąca się od nasady kolby, przez całe łoże broni i jest kompatybilna z każdym kolimatorem, lunetą oraz wymiennymi muszkami i szczerbinkami. Udoskonalono system spustowy, zamek i wyrzucanie łusek. Broń weszła do sprzedaży w roku 2005 i można powiedzieć, że odniosła kilka sukcesów komercyjnych, chociaż nigdy na skalę krajową. Najczęściej znajdywane RobArmy to M96 w wersji cywilnej, rzadziej RAV2 i XCR.

Kaliber: 5.56 mm, 7.62 mm, lub 6.8 mm
Pocisk: 5.56x45 NATO, 7.62x39 i 6.8x43
Pojemność Magazynka: 30
Reguły Specjalne: Celny (tylko wersja z dłuższą lufą), Dobra amunicja

Obrażenia: Ciężkie
Punkty Przebicia: 1 (dla 5.56 mm), lub 2 (dla 7.62 i 6.8 mm)
Szybkostrzelność: 3 (tylko M96 RAV2 i XCR)

Wymagana Budowa: 11, lub 12

Cena: 75 / 90 g (5.56 mm / 7.62 i 6.8 mm)
Dostępność: 25 / 10% (M96 / RAV2 i XCR)

Bushmaster M17s


Teraz może mała odmiana – chyba jedyna broń w układzie Bull-Pup naszej rodzimej, amerykańskiej produkcji. M17 weszła do służby w latach 90-tych i była wykorzystywana przez kilka jednostek wojskowych, antyterrorystycznych i policyjnych. Ergonomiczny kształt, łatwość prowadzenia ognia ciągłego, łoże z lekkich polimerów… Bardzo przyjemny karabin. Trochę przypomina Steyra, albo australijskie AICW, ale bez granatnika.

Zżera standardową amunicję natowską 5.56 mm z wszelkich magazynków od M16/M4, więc nie powinno być problemów z nabojami. Długa lufa ciągnąca się niemal przez całą broń, daje niezłą celność i duży zasięg, dochodzący do 600 metrów. Z powodzeniem można go wykorzystać jako karabin szturmowy lub wyborowy. Gdybyś wybrał tę drugą opcję – każdy egzemplarz ma fabrycznie zamontowaną szynę montażową na uchwycie transportowym. Szyna jest dość krótka, więc zazwyczaj zakłada się na nią kolimator, lub małą lunetkę. Ogólnie bardzo porządna i warta polecenia broń. No i zawsze wyróżni cię z tłumu.

Kaliber: 5.56 mm
Pocisk: 5.56x45 NATO
Pojemność Magazynka: 20- lub 30-nabojowy
Reguły Specjalne: Celny, Duży Zasięg (tabela dla karabinów samopowtarzalnych), Dobra Amunicja, Niezawodny

Obrażenia: Ciężkie
Punkty Przebicia: 1
Szybkostrzelność: 3

Wymagana Budowa: 11

Cena: 100 g
Dostępność: 15%


GSP_Dibbler.
komentarz[20] |

Komentarze do "Karabiny - coś innego niż M16"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Corwin Visual
Engine by Khazis Khull based on jPortal
Polecamy: przeglądarke Firefox. wlepa.pl

Wykryto nieautoryzowany dostęp!!!

   PATRONUJEMY

   WSPÓŁPRACA

   Sonda
   Czy interesują cię raporty z sesji NS?
Tak!
Nie.
A co to?
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Pasożyty
   Hibernatus (....
   Yakuza
   FATEout
   Legia Cudzozi...
   Pistolet Maka...
   Łowca - dzień...
   Neuroshimowe ...
   Śpiąca Królew...
   Bo kto umarł,...

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.023288 sek. pg: