..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
    ORBITAL MENU
    » Neuroshima
    » Świat
    » Bohater
    » Rozrywka
    POLECAMY

     SZUKAJ
    » Mapa serwisu
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

Amunicja Pistoletowa


Nabój jaki jest, każdy widzi. Ta, jasne, chyba dla ciebie. Dla wielu nie ma różnicy czy ma do czynienia z 9x19 Parabellum, czy 50 Action Express, przynajmniej do czasu aż taki zagłębi mu się w bebechach. Dobra, przelećmy parę ciekawszych i popularniejszych. No, co się głupio uśmiechasz? Wypada coś wiedzieć o amunicji. To nie czasy, że można pójść do supermarketu, pokazać spluwę i miła pani da ci do tego naboje. Teraz trzeba się, mniej więcej chociaż, samemu znać. Aa, ty się z przelatywania śmiałeś. Ech, przejdźmy do kulek zanim mnie załamiesz.

Nabój .22

Masa: 1.8 g - 2.6 g
Prędkość Początkowa: 220 m/s - 615 m/s
Energia: 44 J - 491 J

Tyle z durnych cyferek. Szkaradzieństwo popularne było i owszem, widać to zresztą po ilości wersji. Zacznijmy od tego, że jest to amerykańskie rozwinięcie naboju niejakiego Floberta. Ździobinka jak nic, jedyne 6 milimetrów. Nie był ponadto zbyt rozwinięty. Kulka ołowiu i trochę prochu z tyłu i do przodu, jak to mówią. Nic niezwykłego. Właściwie, to traktuję .22-ki zbiorczo dla wygody. Tak naprawdę, te naboje wcale podobne do siebie nie są, co widać zresztą po rozbieżnościach w danych technicznych. A tak patrząc na konkretne, to short wprowadził S&W do rewolweru „first model”, w 1857 roku. W odróżnieniu do Europejczyka, ten był elaborowany. Nie pytaj nawet co to znaczy, nie wiem, ale zabłysnąć słówkiem można, więc je zapamiętaj. Wprowadzony w 1871, silniejsza wersja long. Nie za bardzo mu jednak wyszło, bo przyćmił go dość szybko braciszek Long Rifle. Niby jest i do karabinów, ale warto tu o nim wspomnieć. Wsadzano to głównie do broni myśliwskiej, żeby polować na szczury. Na nasze już bym nie próbował. Za mały kaliber. Choć czasem, jak schodzę do piwnicy, to i .44 wydaje się małe. WMR, pełna nazwa Winchester Magnum Rimfire, to szczytowy poziom rozwoju .22, któremu zaczęło już wtedy brakować miejsca w łusce.

Nabój .32 ACP

Masa: 4.8 g
Prędkość Początkowa: 275 m/s
Energia: 175 J

Nabój stworzony w 1897, przez Johna M. Browna, do użytku w prototypowych wtedy pistoletach samopowtarzalnych. Wypromował go pistolet FN-Browning wzór 1900, który odniósł niemały sukces komercyjny. W swoim czasie strzelało tym 75% pistoletów. Dzisiaj zdetronizowany przez...

Nabój 9x19 Parabellum

Masa: 8 g
Prędkość Początkowa: 340 m/s
Energia: 462 J

Taką kulkę znajdziesz, proszę ja ciebie, w większości giwer. Nie ma po prostu teraz popularniejszej amunicji. Opracował go niejaki Georg Luger w 1902, czyli baaardzo dawno temu, do pistoletów P08 Parabellum. Obecnie produkowany w wersjach do wyboru do koloru. Jeżeli wymyślą jakiś nowy bajer do nabojów, to na bank wsadzą go wpierw do czegoś takiego. Ogółem, może to tylko 9 milimetrowa zabaweczka, ale dziurkę też zrobić może. Spopularyzowała go pierwsza światowa, taki duży konflikt zbrojny, kiedy to Niemcy głównie z tego walili.

Nabój .32 H&R

Masa: 5.9 g - 6.3 g
Prędkość Początkowa: 205 m/s - 315 m/s
Energia: 120 J - 308 J

Też robiony w paru wersjach, mianowicie zwykłej, long i magnum. Poszczególne różnią się długością łuski, żeby takie tępaki jak ty nie wsadzały mocniejszych wersji do starszych rewolwerów, które mogłyby to kiepsko znieść. Ostatni, magnum, jest najmocniejszy i najpopularniejszy. Powiększenie naboju wyszło mu na dobre, ale firmie go robiącej, czyli Harrington (nie kojarzyć z dynastią) & Richardston raczej nie. Niedługo po puszczeniu magnuma, zbankrutowali. Jego rozwinięciem został…

Nabój .32 S&W Long

Masa: 6.5 g
Prędkość Początkowa: 235 m/s
Energia: 140 J

Kiedyś używany jako amunicja sportowa, ale dzisiaj trza walić z tego co podpadnie pod łapy, więc i z tym spotkać się możesz. Gdybyś był pasjonatem, powiedziałbym, że to jedyny nabój z centralnym zapłonem dopuszczonym w konkursach olimpijskich UIT, ale tak lećmy dalej.

Nabój .38 ACP

Masa: 8.1 g
Prędkość Początkowa: 380 m/s
Energia: 585 J

Pierwszy urodził się w 1898, do dużego pistoletu wojskowego I trafił do Colta wzór 1911. Nie muszę mówić, że wiele lepiej trafić nie mógł. Otóż chyba mógł, bo obecnie znaleźć coś, co by tym waliło, to cud czystej wody, a i samych kulek ze świecą szukać. Czemu więc o nich mówię? A, no bo mam dwie takie. Tylko, choroba, nikt ich ode mnie kupić nie chce. Ty też nie? Tak myślałem.

Nabój 10mm. Auto

Masa: 11.7 g
Prędkość Początkowa: 370 m/s
Energia: 775 J

Stworzył to znany w światku pistoletowym Jeff Cooper, policjant i spec od wyszkolenia strzeleckiego. Uznał on, że to czym strzelała jego służbowa 1911-stka ma zbyt słabego kopa i przydałoby się go zwiększyć. Myślał, myślał i wymyślił kulkę o kształcie ściętego stożka z 25-cio milimetrową łuską. Całe myślenie miało pójść w diabły, kiedy nagle FBI stwierdziło, że potrzebuje czegoś mocniejszego niż 9x19, a mniejszego od .45 ACP. No i teraz ten kaliber rzadkością nie jest.

Nabój .40 S&W

Masa: 12 g
Prędkość Początkowa: 290 m/s
Energia: 492 J

Skoro wyżej wymieniona dziesiątka miała takie problemy na starcie, to nikt praktycznie nie chciał robić konkurencji, pakując się na niepewny rynek. Jednak po jakimś czasie Smith & Wesson uznali, że trza poprawić trochę Auto. Po pierwsze, doszli do wniosku, że maleństwo jest za duże, bo dwurzędowy magazynek ciężko z tego zrobić, a po drugie kopie za mocno. Mięczaki widać wtedy żyły, ale nic to, poprawili co mieli i tak powstał ten nabój.

Nabój .44 Magnum

Masa: 16 g
Prędkość Początkowa: 410 m/s
Energia: 1310 J

No, o tym to już każdy chyba słyszał. Właśnie takie maleństwa wysyłał Brudny Harry do tych, którzy się z nim nie zgadzali. Nie, nie ten z Hegemoni, aj nieważne. Ważne jest to, że nabój robi dużą dziurkę i kopie jak muł. Pierwotnie stworzono toto do polowania na niedźwiedzie i inne zwierzątka tego pokroju z broni krótkiej. Policja kiedyś stroniła od tej amunicji, bo mieli obowiązkowy 50-cio strzałowy, cotygodniowy trening. Wierz mi, wywalenie takiej ilości amunicji tego typu to nie przelewki - nawet taki byk jak ty, by odczuł. Dzisiaj oczywiście nikt nie zarządza takiego strzelania, szkoda amunicji. No, ale kiedyś to mieli gest.

Nabój .45 ACP

Masa: 14.9 g
Prędkość Początkowa: 230 m/s
Energia: 504 J

Z tym nabojem wszystko zaczęło się od tego, że US Army uznała, że odtąd kalibrem broni krótkiej będzie u nich 11.43 milimetra. Fajowy przeskok, pamiętając, że normalnie używano 9-ciu milimetrów. Konkurencja na takie zamówienie była spora, a wygrał właśnie ACP, stworzony przez Johna Mosesa Browninga. Kulka tak się zaaklimatyzowała, że strzelano tym potem na obu wojnach światowych, a i później się trafiała nie rzadko. Ano tak zapomniałem, że ty o tych wojnach nie słyszałeś.

Nabój .45 Long Colt

Masa: 16.7 g
Prędkość Początkowa: 260 m/s
Energia: 570 J

Stworzony do Colta Peacemakera. Wsadzono do niego sporo prochu, tak, że łuska miała aż 33 milimetry. To właśnie takie pociski latały po dzikim zachodzie. Tak! Indianie i kowboje, no wreszcie coś wiesz.

Nabój .50 Action Express

Masa: 21.6 g
Prędkość Początkowa: 425 m/s
Energia: 1905 J

Nie, to nie jest nabój przeciwczołgowy, to jest amunicja do osławionego pustynnego orła. Mosad widać lubił duże bum bardziej nawet niż my, tu w Ameryce. Nie pytaj co to Mosad, bo mi i tak już w gardle zasycha. Ważne jest to, że do broni krótkiej nikt nigdy nie próbował wsadzać niczego większego. No, może poza jednorękim Markiem.

Nie są to może wszystkie naboje pistoletowe, które spotkasz na tym świecie, ale na bank te ważniejsze. A tera pogadajmy o zapłacie za wykład, widzę, że masz tam fajny motorek...


Driden Wornegon.
komentarz[24] |

Komentarze do "Amunicja Pistoletowa"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Corwin Visual
Engine by Khazis Khull based on jPortal
Polecamy: przeglądarke Firefox. wlepa.pl

Wykryto nieautoryzowany dostęp!!!

   PATRONUJEMY

   WSPÓŁPRACA

   Sonda
   Czy interesują cię raporty z sesji NS?
Tak!
Nie.
A co to?
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Pasożyty
   Hibernatus (....
   Yakuza
   FATEout
   Legia Cudzozi...
   Pistolet Maka...
   Łowca - dzień...
   Neuroshimowe ...
   Śpiąca Królew...
   Bo kto umarł,...

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.023118 sek. pg: