..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
    ORBITAL MENU
    » Neuroshima
    » Świat
    » Bohater
    » Rozrywka
    POLECAMY

     SZUKAJ
    » Mapa serwisu
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

CZŁOWIEK kontra MASZYNA


(strategia walki)


Wydawać by się mogło, że w starciu człowiek-maszyna pierwsza strona nie ma praktycznych szans na przetrwanie/zwycięstwo. Tym bardziej w bezpośrednim starciu. Nawet, gdy ludzie są dobrze uzbrojeni i mają przewagę liczebną, szanse wygrania przez nich bitwy niewiele wzrastają. Inaczej przedstawiają się szanse w konfrontacji człowiek-mutant, ale nie o tym dziś mowa. Maszyny posiadają wiele czynników składających się na ich miażdżącą przewagę. Ze swoim opancerzeniem, lepszym uzbrojeniem, lepszymi systemami pomocniczymi czy wsparciem, wydają się być przeciwnikiem nie do pokonania. Ale wystarczy przyjrzeć się dokładnie ich budowie, żeby dostrzec masę słabych punktów, które sprawiają, że pomimo ich pozornej doskonałości bojowej są one bardzo podatne na zniszczenie czy uszkodzenie, powodujące ich niezdatność do walki i to postaram się dzisiaj udowodnić.

Istnieją 2 główne metody eliminacji maszyn: nieprecyzyjna i precyzyjna. Pierwsza metoda jest powszechnie stosowana i polega na tym, że do wroga strzela się chaotycznie, bez obranego punktu skupienia ognia. Opiera się głównie na szczęściu, że któryś z wystrzelonych pocisków litościwie trafi maszynę tak, że wyeliminuje ją z walki. Metoda ta jest prymitywna i ryzykowna, pokazuje, że ktoś, kto ją stosuje nie potrafi efektywnie wykorzystać dostępnego uzbrojenia, a tym samym kiepsko zna się na prowadzeniu walki. Jej stosowanie powoduje duże straty czy to w ludziach, czy w amunicji, czego wynikiem jest mizerna skuteczność. Druga metoda, bezsensownie porzucona i niewykorzystywana (co jest dużym błędem), jest zupełnym przeciwieństwem pierwszej. Precyzyjne skupienie ognia na wybranym fragmencie, a nie na całości wrogiego obiektu jest wysoce efektywne. Zaletą tej metody jest oszczędność tak bardzo poszukiwanej amunicji i mniejsze straty w ludziach. Jest to metoda dająca przewagę tak bardzo potrzebną. Jeśli ludzie chcą zacząć wreszcie wygrywać, to muszą się na nią przestawić. Już wyjaśniam, dlaczego jest ona taka dobra.

Wszystkie maszyny, niezależnie od wyglądu, posiadają wspólny schemat zależności systemów, którego elementy tworzą jedną całość. Unicestwienie tylko jednego z tych elementów powoduje od zmniejszenia efektywności bojowej do całkowitego unicestwienia wroga, dlatego że maszyna jest w pełni sprawna tylko, gdy działają wszystkie elementy. I to jest główny słaby punkt maszyn, a wiedza o nim daje przewagę ludziom. Wyodrębniono 3 główne elementy schematu:

a) element mobilności (odnóża, gąsienice, koła, śmigła, skrzydła), dzięki któremu maszyna może się przemieszczać; eliminacja lub poważne uszkodzenia tego elementu powoduje „zatrzymanie” obiektu, dzięki czemu jest on mniej groźny i łatwiej go namierzyć i zniszczyć;

b) element uzbrojenia czyli gniazda uzbrojenia, które zwykle nie są opancerzone (wymóg łatwego uzupełniania amunicji na polu walki); ich unicestwienie spowoduje brak możliwości atakowania przez maszynę i większe obrażenia (spowodowane eksplozją amunicji, która jest zamontowana na takim gnieździe);

c) element obserwacyjny (wykrywania wroga, orientacji w położeniu, lokalizacji obiektów), jego czujniki są umiejscowione na zewnątrz korpusu maszyny i nie są skutecznie opancerzone z powodu technicznej niemożliwości; ich zniszczenie/uszkodzenie spowoduje, że obiekt stanie się ślepy i głuchy, jego wartość bojowa diametralnie spadnie i nie będzie on skuteczny.

Są jeszcze 2 elementy: centralny (jednostka sterująca) i zasilająco-napędowy, ale są one zawsze dobrze opancerzone i ich unicestwienie jest znacznie trudniejsze, niż wcześniejszych elementów.

Wadą tej metody jest to, że większość uzbrojenia nie nadaje się do używania w tej metodzie. Do realizacji precyzyjnej metody nadaje się głównie broń snajperska (preferowany duży kaliber) i broń odłamkowa (np. granaty odłamkowe). Największą skuteczność metoda ta ma w sytuacjach defensywnych, gdy teren jest przygotowany i znany (sytuacje takie stanowią 95% działań bojowych), niemniej jednak jej skuteczność w bezpośrednim starciu jest znacznie wyższa niż metody nieprecyzyjnej. Broń odłamkowa jest szczególnie przydatna jako broń ostatniej szansy.

-------
(Raport Specjalny A1/01 przygotowany przez DefTech w ramach poszukiwania skutecznych koncepcji walki taktycznej)
------


Salamander.
komentarz[22] |

Komentarze do "Człowiek kontra Maszyna"



Musisz być zalogowany aby móc oceniać.
© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Corwin Visual
Engine by Khazis Khull based on jPortal
Polecamy: przeglądarke Firefox. wlepa.pl

Wykryto nieautoryzowany dostęp!!!

   PATRONUJEMY

   WSPÓŁPRACA

   Sonda
   Czy interesują cię raporty z sesji NS?
Tak!
Nie.
A co to?
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Pasożyty
   Hibernatus (....
   Yakuza
   FATEout
   Legia Cudzozi...
   Pistolet Maka...
   Łowca - dzień...
   Neuroshimowe ...
   Śpiąca Królew...
   Bo kto umarł,...

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.022375 sek. pg: